Významné milníky obce Chlístovice aneb od Husitů k triatlonu

1437
Dobytí hradu Sion, poslední bašty Husitů pod vedením Jana Roháče z Dubé Karlem Hynkem Ptáčkem. Rozprášení Jednoty husitské.
1886
S ohnivým kohoutem začínají bojovat chrabří dobrovolní hasiči, později požárníci, později hasiči.
1912
Tyrš rozprostřel svá křídla nad obcí.
1925
Elektrifikace obce - snížení porodnosti a zvýšení cirhózy jater.
1989
V rámci "Akce Z" postavena nová Jednota (pro mladší: rozuměj zařízení, ve kterém lze koupit Pedro (český ekvivalent amerického vynálezu v ústech českých pionýrů) a Kofolu (česká obdoba amerického kofeinového snu); v Jednotě je také často vídán medvěd jdoucí si pro med, jeho medvědí bratři se mezitím stávají hvězdami TV reklamy.
2000
Neúspěšný pokus místního erotomana namluvit budoucím pořadatelům Železného Chlísta, že triatlon je česká obdoba švédské trojky.
2001
Pořádán 15. ročník velmi oblíbeného pochodu Pohádkovým lesem. Každoročně tuto akci navštívilo tisíce rodičů s dětmi. Asi neexistuje pohádková bytost, která by se v Chlístovickém lese neobjevila.
2001
I. ročník Železného Chlísta nemilosrdně odhalující zcela novou, výtečnou chuť piva, vypitého v cíli. Ovšem někteří po závodě nemohli konzumovat, kromě vody, vůbec nic :o). Další překvapující zjištění - není to tak špatný. Teda, kromě kopce "smrťáku" v běžecko-chodecké části.
2002
II. ročník Železného Chlísta - neznáme sílu, která nás donutila peklo na zemi dobrovolně zopakovat. Do soutěže se přihlásilo několik přespolních a ukázalo se, že do cíle úplně zbytečně spěchají :o). "Soutěž" se z lokální záležitosti posouvá k celorepublikové. Kuřátka byla velmi chutná.
2003
Ve III. ročníku Chlíst poprvé uvítal ve svém náručí i ženy. Počasí i závod se vydařil, celkem 31 účastníků bylo potěšujících. Poprvé nás překvapila výborná divácká kulisa. Milé prasátko nám zapomnělo sdělit, že bylo v klubu přátel žehu a tak jsme mohli sledovat jeho kremaci v přímém přenosu :o). Ještě že ovárek zasytil.
2004
IV. ročník Železného Chlísta – a bylo nás zase o něco víc :-). Zdá se, že všechno klaplo, jak mělo a tentokrát se podařilo protáhnout zábavu až do časných ranních hodin. To je obzvlášť potěšující, protože všichni bojovali jako lvi a nechali na trati nejenom srdce.
2005
V. ročník Železného Chlísta. Malé jubileum nezklamalo a počet účastníků překonal opět předchozí ročníky a vypadá to, že Pastvický rybník (Pastvičák) nám začíná být pomalu malý a uvažujeme o omezení počtu účastníků, nebo o jiném způsobu startování. Přivítali jsme první zahraniční účastníky, takže náš závod už hrdě můžeme nazývat mezinárodním podnikem! :-). Propozice jsou k dispozici už i v angličtině :o). Závodu se zúčastnili dokonce i závodníci českého triatlonového poháru a překvapivě s přehledem vyhráli. Jestli jim nebudeme muset udělat extra kategorii :o).
2006
VI. ročník ŽCH je úspěšně za námi. Víme, že nejsme ještě úplně perfektní, ale ty nejdůležitější věci se snad povedly :-). Děkujeme za Vaši podporu v Knize návštěv. Jaký vlastně byl VI. ročník? Hlavně se nikdo nezranil :-), nebyly pochybnosti ohledně pořadí na stupních vítězů:-), věci na převlečení dorazily do cyklo-depa včas :-), masa a piva bylo dost :-), počasí vyšlo suprově :-), časomíra zafungovala bez problémů :-) a zpívalo se a tančilo až do ranních hodin. Na druhou stranu ještě pořád máme co zlepšovat při značení běžecké části a děkujeme Vám i za další užitečné rady a podněty, kdyby Vás něco ještě napadlo, dejte vědět.
2007
Dvě prasata! Dokázali jsme zkonzumovat dvě pečená selata a jednu plnou bednu grilovaných kuřecích stehen :-). Navíc večer zahráli super kapely – Experimentální jatka, Rusty a Pankix. Závod byl suprový, všichni se do závodu maximálně položili. V závěru jsme vyhlásili i účastníka Železnýho Chlísta, který startoval na všech ročních :o). Tak to je dost šílený :-).
2008
VIII. ročník zaskočil účastí Martina Matuly :-). Když se před osmi lety u rybníka sešlo deset místních Bivojů s myšlenkou, že si zaplavou, zajedou a zaběhnou, tak jsme nikdo netušili, že se něco takového může stát :-). Dvě prasata, to je přece jasný ne. Poprvé vyhlašujeme kategorii M40+. Klasika - 3 ženy si v lese zkracují na skvěle značené trati cestu a běží po žluté, nechápeme, ale slibujeme, že příští rok tam bude páska :-D. Závodu se účastní borci z Mexika, Chile a Argentiny, je jen otázkou času, kdy přijede první eskymák. Těšte se, čím nás překvapí IX. ročník v roce 2009.
2009
Ženy mají stejnou trať jako muži, start zůstává oddělený. Máte další nápad, jak závod vylepšit? Napište nám ho do návštěvní knihy nebo do mailu.
2010
Jubilejní ročník - plavání na Vidláku, trať po hlavní silnici směr Kutná Hora a zpět do Chlístovic s tradiční tratí a opět skvělým kopcem smrťákem. Na závodu je vidět, že je pořádán již po desáté a organizace klape. Desítka určitě nebude konečné číslo ...
2011
Po krátkém zaváhání se závod skutečně vydal do druhé dvacítky - stejné tratě pro všechny, společný start opět na Vidláku. Krásné počasí pomohlo v hojné účasti 102 závodníků a kvalitním výkonům.
2020
První rok COVIDu - závod se nejel kvůli opatřením.
2021
Druhý rok COVIDu - závod se nejel kvůli opatřením.
2022, 2023
Přerušení tradice a odmlka ... snad ne konečná